Tapflo
KE STAŽENÍ

Případové studie

VÝZVY PŘI ČERPÁNÍ VISKÓZNÍCH KAPALIN

Pomalé, viskózní nebo husté? Kterékoli z těchto slov může být charakteristickým popisem vysoce viskózní kapaliny. Ať už čerpáte husté oleje, lepkavý med nebo hrudkovitou malinovou marmeládu, na udržení bezproblémového výrobního procesu jsou kladeny značné nároky.

Pokud víte, jak čerpat viskózní kapaliny, tak Vám to přinese řadu výhod:

 • Méně neplánovaných prostojů

 • Úsporu nákladů

 • Prodlouženou životnost čerpadla
     
 • Minimální úniky kapaliny
     
 • Úsporu energie
     
 • Zlepšení kvality čerpaného produktu

Tyto výhody znamenají, že správná volba čerpadla povede k vysoce kvalitní výrobě.

KONFIGURACE ČERPADLA – NAD ČÍM JE DŮLEŽITÉ SE ZAMYSLET

Viskózní kapaliny mají jedno společné: jsou husté. Nicméně, kapaliny se však mohou v mnoha ohledech lišit, a proto vlastnosti čerpadla musí odpovídat charakteristikám kapaliny. Např. marmeláda může obsahovat částice, které membránové čerpadlo nezvládne čerpat, naopak loubové čerpadlo ano.

V závislosti na typu čerpané kapaliny je nutné zvážit několik faktorů, pokud jde o vlastnosti čerpadla a výběr materiálu. Čerpadlo musí být snadno čistitelné, aby se zabránilo kontaminaci mezi různými kapalinami a usnadnilo se čištění po použití.

Průtok čerpadla musí být dostačující pro čerpání konkrétní kapaliny. To znamená, že je nutné zvolit čerpadlo s dostatečně vysokým tlakem, rychlostí nebo výkonem, aby bylo možné viskózní kapalinu efektivně čerpat.

Materiál použitý v konstrukci čerpadla je také zásadním faktorem pro čerpání viskózních kapalin nákladově efektivním způsobem. Např. viskózní kapaliny vyžadují materiály, které jsou odolné vůči opotřebení a erozi.

Nejsou to jen viskózní kapaliny, které vyžadují speciální řešení pro úspěšnou výrobu. Jiné méně viskózní kapaliny, jako je např. alkohol nebo mléko, rovněž vyžadují specifickou konfiguraci jako je provedení do ATEX zóny nebo sanitární materiály.

SNADNÉ ČERPÁNÍ VISKÓZNÍCH KAPALIN

Chcete-li čerpat viskózní kapalinu, musíte zvážit, jaké čerpadlo si vyberete. Zde jsou čerpadla, která si snadno poradí s viskozitou:

 • Hadicové čerpadlo. Ideální řešení, pokud chcete, aby bylo s tekutinou zacházeno šetrně a zároveň splňovalo vysoké nároky.
 • Loubové čerpadlo. Vhodné pro vysoký a plynulý průtok. Tato čerpadla jsou vhodná i pro média s obsahem částic.
 • Membránové čerpadlo. Čerpadlo, které je samonasávací, odolné proti opotřebení, vyrobené z pružného materiálu a snadno čistitelné.
 • Vřetenové čerpadlo. Jasná volba pro ty, kteří chtějí čerpadlo se samonasávací schopností, vhodné pro čerpání kapalin s velkými částicemi a vlákny a možností regulace průtoku.
 • Hygienické dvoušroubové čerpadlo. Čerpadlo, které lze využít v řadě aplikací, které zajišťuje plynulé čerpání bez pulzací.

Tato čerpadla mají mnohem vice vlastností a jedinečných funkcí, než jste se zde dočetli. Pokud se chcete dozvědět více o viskózních kapalinách a řešeních, která vyhovují Vašim požadavkům, neváhejte nás kontaktovat!