Tapflo
KE STAŽENÍ

Případové studie

Úspěšná výroba alkoholu: požadavky na hygienu a materiály

Pivo, whisky, cider a gin – seznam oblíbených nápojů vyráběných v pivovarech, lihovarech a dalších závodech. Pro vysoce kvalitní finální produkty jsou na čerpadla kladeny velké hygienické nároky. Z toho důvodu je optimální čerpadlo klíčové pro úspěšnou výrobu alkoholu.

Hygienické čerpadlo čerpající nápoje je významnou hnací silou při výrobě alkoholu. Toto sanitární čerpadlo funguje výborně i v jiných aplikacích v potravinářském průmyslu a je navrženo tak, aby splňovalo vysoké požadavky při výrobě nápojů.

Přestože je čerpadlo hlavní součástí odpovědnou za průtok, další technologie a příslušenství, jako jsou míchadla, vozíky a tlumiče pulzací, pomáhají usnadnit výrobu alkoholu.

ZÁSADNÍ JE VÝBĚR VHODNÉHO MATERIÁLU

Výběr materiálu a konstrukce hygienického čerpadla jsou důležité pro optimalizaci procesu. Alkohol může být těkavý produkt, příklady materiálů vhodných pro výrobu alkoholu jsou:

  • Nerezová ocel. Nejčastěji používaný hygienický materiál.
  • PTFE (polytetrafluorethylen). Další jasná volba pro části, které jsou v kontaktu s kapalinou. Vysoká chemická odolnost a nízké tření jsou jedny z výjimečných vlastností tohoto materiálu.
  • Speciální konstrukce. Zabraňuje zachycení kapaliny, zabraňuje kontaminaci a umožňuje snadnou demontáž pro kontrolu a údržbu.
  • Hladké povrchy. Leštěné povrchy, které zabraňují ulpívání nečistot na nerovnostech a snadno se oplachují a čistí.
  • Kompatibilní materiály. Potravinářské materiály splňující normy jako FDA, EHEDG a EC 1935/2004.

HOŘLAVÁ KAPALINA

Alkohol se v naprosté většině případů vyrábí v prostředích s nebezpečím výbuchu. Výbušné prostředí vyžaduje zařízení, které zvládne hořlavou kapalinu nebo páru a je schváleno dle směrnice ATEX 94/9/ES. Pro různé zóny ve výbušném prostředí jsou vhodná různá zařízení. Pomůžeme Vám najít bezpečné řešení pro Vaši výrobu.

Černá barva v případě plastových čerpadel Tapflo naznačuje, že materiál je schválen dle směrnice ATEX. Materiál je vodivý (obsahuje uhlíkový pigment) a zajišťuje, že v čerpadle nevznikají žádné elektrické náboje.

Ti, kteří správně používají čerpadlo Tapflo schválené dle směrnice ATEX, se mohou cítit bezpečně, bez rizika vznícení a výbuchu.

ČERPADLA, KTERÁ ŘÍDÍ PROCES

Pro bezproblémovou a úspěšnou výrobu je nezbytný výběr správného typu čerpadla. Membránová čerpadla a odstředivá čerpadla hrají při výrobě alkoholu hlavní roli, ale v závislosti na požadavcích se dodávají v různých konfiguracích. Zde jsou čerpadla, která přispívají k úspěšné výrobě v závislosti na konkrétní aplikaci:

Více informací o vhodných řešeních pro různé aplikace můžete najít zde.

Chcete s námi probrat řešení, která vyhovují Vaší konkrétní aplikaci? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme s výběrem!